TT Electronics/Welwyn WHS7-47RJT07
WHS7-47RJT07 picture photo
Mfg. Part Number
WHS7-47RJT07
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47 OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
WHS7-47RJT07.pdf
Availability of WHS7-47RJT07
QUANTITY
WHS7-47RJT07 Order Process
Ship out your order
Specifications of WHS7-47RJT07
Internal Part NumberEIS-WHS7-47RJT07
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOn Line Input Resistors
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWHS
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.346" Dia x 0.984" L (8.80mm x 25.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WHS7-47RJT07
Related LinksWHS7-4, WHS7-47RJT07 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
WHS7-47RJT07 Details Description
Related parts for WHS7-47RJT07
CONN RECEPT W/DETENT 9POS .062 datasheet.pdf
VARISTOR 675V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 150PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC BUFF DVR 16BIT N-INV 48SSOP datasheet.pdf
CAP CER 4.6PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 4POS datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 102 TYPE A 24POS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf