TT Electronics/Welwyn WHS7-6R8JT07
WHS7-6R8JT07 picture photo
Mfg. Part Number
WHS7-6R8JT07
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.8 OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
WHS7-6R8JT07.pdf
Availability of WHS7-6R8JT07
QUANTITY
WHS7-6R8JT07 Order Process
Ship out your order
Specifications of WHS7-6R8JT07
Internal Part NumberEIS-WHS7-6R8JT07
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOn Line Input Resistors
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWHS
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.346" Dia x 0.984" L (8.80mm x 25.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WHS7-6R8JT07
Related LinksWHS7-6, WHS7-6R8JT07 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
WHS7-6R8JT07 Details Description
Related parts for WHS7-6R8JT07
IC TX/RX RS232 230KBPS 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
IC HOT SWAP CONTROLLER 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
BUZZER 16-28VAC 75-85DB PNL MNT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3PIN SLD CUP datasheet.pdf
0805 1K K62 B-4000 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC BUFFER/LINE DVR 3ST 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf