Vishay/BCcomponents WKO101MCPQC0KR
WKO101MCPQC0KR picture photo
Mfg. Part Number
WKO101MCPQC0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 440VAC Y5S RADIAL
Datasheet Download
WKO101MCPQC0KR.pdf
Availability of WKO101MCPQC0KR
QUANTITY
WKO101MCPQC0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKO101MCPQC0KR
Internal Part NumberEIS-WKO101MCPQC0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesWKO
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WKO101MCPQC0KR
Related LinksWKO101M, WKO101MCPQC0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WKO101MCPQC0KR Details Description
Related parts for WKO101MCPQC0KR
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DRIVER MOSF/IGBT 14A 5-TO-263 datasheet.pdf
RELAY SSR 5A 5VDC PCB datasheet.pdf
CONN PIN HDR 10POS R/A TIN MMATE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS CBL MNT PINS datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CBL RIBN 25COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf