Vishay/BCcomponents WKO102MCPCJ0KR
WKO102MCPCJ0KR picture photo
Mfg. Part Number
WKO102MCPCJ0KR
Brief Description
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WKO102MCPCJ0KR.pdf
Availability of WKO102MCPCJ0KR
QUANTITY
WKO102MCPCJ0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKO102MCPCJ0KR
Internal Part NumberEIS-WKO102MCPCJ0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WKO102MCPCJ0KR
Related LinksWKO102M, WKO102MCPCJ0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WKO102MCPCJ0KR Details Description
Related parts for WKO102MCPCJ0KR
BOARD TERMINAL TURRET 50POS datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 8.5"L X 6.72"W datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 16COL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS SKT datasheet.pdf
PATCH CABLES 550MHZ 30V 50U CONN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 105MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS PCB VERT datasheet.pdf