Vishay/BCcomponents WKO152MCPCJ0KR
WKO152MCPCJ0KR picture photo
Mfg. Part Number
WKO152MCPCJ0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WKO152MCPCJ0KR.pdf
Availability of WKO152MCPCJ0KR
QUANTITY
WKO152MCPCJ0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKO152MCPCJ0KR
Internal Part NumberEIS-WKO152MCPCJ0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesWKO
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WKO152MCPCJ0KR
Related LinksWKO152M, WKO152MCPCJ0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WKO152MCPCJ0KR Details Description
Related parts for WKO152MCPCJ0KR
IC DGTL POT DUAL 1K 14-TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 44A D2PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.1KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 90D datasheet.pdf
TVS DIODE 80VWM 129VC SOD-123 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN datasheet.pdf