Vishay/BCcomponents WKO472MCPEJ0KR
WKO472MCPEJ0KR picture photo
Mfg. Part Number
WKO472MCPEJ0KR
Brief Description
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WKO472MCPEJ0KR.pdf
Availability of WKO472MCPEJ0KR
QUANTITY
WKO472MCPEJ0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKO472MCPEJ0KR
Internal Part NumberEIS-WKO472MCPEJ0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WKO472MCPEJ0KR
Related LinksWKO472M, WKO472MCPEJ0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WKO472MCPEJ0KR Details Description
Related parts for WKO472MCPEJ0KR
FIXED IND 4.7MH 23MA 8.2 OHM TH datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT 15POS CRIMP datasheet.pdf
THYRISTOR 800V 8A TO220AB datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 3POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W LEADS datasheet.pdf