Vishay/BCcomponents WKO472MCPQH0KR
WKO472MCPQH0KR picture photo
Mfg. Part Number
WKO472MCPQH0KR
Brief Description
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WKO472MCPQH0KR.pdf
Availability of WKO472MCPQH0KR
QUANTITY
WKO472MCPQH0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKO472MCPQH0KR
Internal Part NumberEIS-WKO472MCPQH0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WKO472MCPQH0KR
Related LinksWKO472M, WKO472MCPQH0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WKO472MCPQH0KR Details Description
Related parts for WKO472MCPQH0KR
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN IDC 16POS .100 TIN 24AWG datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
MARKING TAGS DIN RAIL 6MM TYPE K datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 23POS SCKT datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT PINS datasheet.pdf