Vishay/BCcomponents WKP151MCPDF0KR
WKP151MCPDF0KR picture photo
Mfg. Part Number
WKP151MCPDF0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 760VAC Y5T RADIAL
Datasheet Download
WKP151MCPDF0KR.pdf
Availability of WKP151MCPDF0KR
QUANTITY
WKP151MCPDF0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKP151MCPDF0KR
Internal Part NumberEIS-WKP151MCPDF0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesWKP
PackagingBulk
Capacitance150pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5T
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WKP151MCPDF0KR
Related LinksWKP151M, WKP151MCPDF0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WKP151MCPDF0KR Details Description
Related parts for WKP151MCPDF0KR
RES SMD 51K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPLICE 18-22AWG 100/PKG datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 12POS THRUHL datasheet.pdf