Vishay/BCcomponents WKP152MCPQG0KR
WKP152MCPQG0KR picture photo
Mfg. Part Number
WKP152MCPQG0KR
Brief Description
CAP CER 1500PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WKP152MCPQG0KR.pdf
Availability of WKP152MCPQG0KR
QUANTITY
WKP152MCPQG0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKP152MCPQG0KR
Internal Part NumberEIS-WKP152MCPQG0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WKP152MCPQG0KR
Related LinksWKP152M, WKP152MCPQG0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WKP152MCPQG0KR Details Description
Related parts for WKP152MCPQG0KR
IC FPGA 65 I/O 84PLCC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
IC ECONOSILL 3.3V SS 8-USOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 4.32KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SER 40K 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
LED COOL WHITE 6500K 80CRI 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PLUG CONNECTOR datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM IP57 48VDC datasheet.pdf