Vishay/BCcomponents WKP222KCPERUKR
WKP222KCPERUKR picture photo
Mfg. Part Number
WKP222KCPERUKR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WKP222KCPERUKR.pdf
Availability of WKP222KCPERUKR
QUANTITY
WKP222KCPERUKR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKP222KCPERUKR
Internal Part NumberEIS-WKP222KCPERUKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesWKP
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WKP222KCPERUKR
Related LinksWKP222K, WKP222KCPERUKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WKP222KCPERUKR Details Description
Related parts for WKP222KCPERUKR
IC ADC 10BIT 80MSPS 32-TQFP datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 33W NI-780 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 12-DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS W/PIN BOX datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
SL-SMT 3.50/17/180LF 1.5 BK datasheet.pdf
MAINT LOCKOUT KIT W/COMPONENTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf