C&K Components 7105L2PCWW3BE
7105L2PCWW3BE picture photo
Mfg. Part Number
7105L2PCWW3BE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7105L2PCWW3BE.pdf
Availability of 7105L2PCWW3BE
QUANTITY
7105L2PCWW3BE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7105L2PCWW3BE
Internal Part NumberEIS-7105L2PCWW3BE
Category Switches
FamilyToggle Switches
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeAnti-Rotation
Actuator Length13.97mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleWire Wrap
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7105L2PCWW3BE
Related Links7105L2, 7105L2PCWW3BE Datasheet, C&K Components Distributor
7105L2PCWW3BE Details Description
Related parts for 7105L2PCWW3BE
SSD 3.5" IDEP 512MB datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CUT-OFF PLUNGER GUIDE datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 10W 0.25% RADIAL datasheet.pdf
FERRITE CHIP 9.8OHM 2100MA 1210 datasheet.pdf