Vishay/BCcomponents WKP222MCPEJ0KR
WKP222MCPEJ0KR picture photo
Mfg. Part Number
WKP222MCPEJ0KR
Brief Description
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WKP222MCPEJ0KR.pdf
Availability of WKP222MCPEJ0KR
QUANTITY
WKP222MCPEJ0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKP222MCPEJ0KR
Internal Part NumberEIS-WKP222MCPEJ0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WKP222MCPEJ0KR
Related LinksWKP222M, WKP222MCPEJ0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WKP222MCPEJ0KR Details Description
Related parts for WKP222MCPEJ0KR
CAP FILM 390PF 5% 50VDC 0805 datasheet.pdf
Connector Plug USB TypeA 2.0 8 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.6V 0.2A 6XSON datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
DISPLAY ALPHA-NUM RED 0.40" CA datasheet.pdf
RES 2.74 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
XFMR TOROIDAL 2 X 24V 400VA datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.016UF RADIAL datasheet.pdf