AVX Corporation AQ12EA100FAJME
AQ12EA100FAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EA100FAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EA100FAJME.pdf
Availability of AQ12EA100FAJME
QUANTITY
AQ12EA100FAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EA100FAJME
Internal Part NumberEIS-AQ12EA100FAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EA100FAJME
Related LinksAQ12EA1, AQ12EA100FAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EA100FAJME Details Description
Related parts for AQ12EA100FAJME
CONN HEADER RTANG 5POS .100 TIN datasheet.pdf
CONN MAGJACK 8PORT 1000 BASE-TX datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 11POS TIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
H48-2 SHEET 100X100X0.5MM W/ADH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 28POS SKT datasheet.pdf
350 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf