Vishay/BCcomponents WKP222MCPKX0KR
WKP222MCPKX0KR picture photo
Mfg. Part Number
WKP222MCPKX0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WKP222MCPKX0KR.pdf
Availability of WKP222MCPKX0KR
QUANTITY
WKP222MCPKX0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKP222MCPKX0KR
Internal Part NumberEIS-WKP222MCPKX0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesWKP
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WKP222MCPKX0KR
Related LinksWKP222M, WKP222MCPKX0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WKP222MCPKX0KR Details Description
Related parts for WKP222MCPKX0KR
RES SMD 49.9K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R 8-UMAX datasheet.pdf
IC BCD UP/DWN COUNTR PREST 16DIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.4KV 160A DO205 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR HEX 10MSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 750MA SC79-2 datasheet.pdf
CONN RCPT 68/68POS STACK RA .8MM datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 OVL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
0.18UF 4V 9.5X24 105C AXI datasheet.pdf