Vishay/BCcomponents WKP222MCPSRKKR
WKP222MCPSRKKR picture photo
Mfg. Part Number
WKP222MCPSRKKR
Brief Description
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WKP222MCPSRKKR.pdf
Availability of WKP222MCPSRKKR
QUANTITY
WKP222MCPSRKKR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKP222MCPSRKKR
Internal Part NumberEIS-WKP222MCPSRKKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WKP222MCPSRKKR
Related LinksWKP222M, WKP222MCPSRKKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WKP222MCPSRKKR Details Description
Related parts for WKP222MCPSRKKR
IC A/D CONV 8BIT SRL IN/OUT8SOIC datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY MED 6A QC 2POS PNL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A SOT223-6 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
FLEXSTRIP PIN 9POS 1.90MM datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE PIN datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
TERMINAL,AMPOWER BATTERY 3/0 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS PIN datasheet.pdf