Vishay/BCcomponents WKP331MCPTE0KR
WKP331MCPTE0KR picture photo
Mfg. Part Number
WKP331MCPTE0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WKP331MCPTE0KR.pdf
Availability of WKP331MCPTE0KR
QUANTITY
WKP331MCPTE0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKP331MCPTE0KR
Internal Part NumberEIS-WKP331MCPTE0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesWKP
PackagingBulk
Capacitance330pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WKP331MCPTE0KR
Related LinksWKP331M, WKP331MCPTE0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WKP331MCPTE0KR Details Description
Related parts for WKP331MCPTE0KR
IC MOTOR CONTROLLER PAR 44PLCC datasheet.pdf
SIDAC SYM 4CHP 170V 250A MS013 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 119BGA datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC TUNER AM/FM CAR RADIO 44LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 4UH 14A 5.4 MOHM SMD datasheet.pdf
IC FPGA 244 I/O 388BGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS SKT datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 11POS GOLD datasheet.pdf
COVER FOR 62 POS TAB HEADER ASSY datasheet.pdf