Vishay/BCcomponents WKP392MCPEJXKR
WKP392MCPEJXKR picture photo
Mfg. Part Number
WKP392MCPEJXKR
Brief Description
CAP CER 3900PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WKP392MCPEJXKR.pdf
Availability of WKP392MCPEJXKR
QUANTITY
WKP392MCPEJXKR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKP392MCPEJXKR
Internal Part NumberEIS-WKP392MCPEJXKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingBulk
Capacitance3900pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)