Ohmite WLAR010FE
WLAR010FE picture photo
Mfg. Part Number
WLAR010FE
Brief Description
RES 0.01 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
WLAR010FE.pdf
Availability of WLAR010FE
QUANTITY
WLAR010FE Order Process
Ship out your order
Specifications of WLAR010FE
Internal Part NumberEIS-WLAR010FE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
SeriesWL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.200" L (2.54mm x 5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WLAR010FE
Related LinksWLAR, WLAR010FE Datasheet, Ohmite Distributor
WLAR010FE Details Description
Related parts for WLAR010FE
CONN HEADER 15POS VERT SMD TIN datasheet.pdf
SW NAV JOYSTICK MOD CONTACTLESS datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-6 datasheet.pdf
RIGHT ANGLE LIGHT PIPE, 2.8MM datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 12VOUT 50W datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 8A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGE .100 80POS DR LOW P datasheet.pdf