Ohmite WLAR010FET
WLAR010FET picture photo
Mfg. Part Number
WLAR010FET
Brief Description
RES 0.01 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
WLAR010FET.pdf
Availability of WLAR010FET
QUANTITY
WLAR010FET Order Process
Ship out your order
Specifications of WLAR010FET
Internal Part NumberEIS-WLAR010FET
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesWL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.200" L (2.54mm x 5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WLAR010FET
Related LinksWLAR0, WLAR010FET Datasheet, Ohmite Distributor
WLAR010FET Details Description
Related parts for WLAR010FET
IC MOSFET DVR 1A HS INV 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
3.96 PITCH CONN HOUSING 4POS datasheet.pdf
PUSH ON ALLIGATOR CLIPS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
SCR FAST SW 475A 400V TO-200AC datasheet.pdf
RES 250 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
ADAPTER-STUD 1/2-20X3/4-16X1.94 datasheet.pdf
CONN SOCKET 5POS 7.92MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf