Omron Automation & Safety WLD2-55LD-M1GJ 0.5M
WLD2-55LD-M1GJ 0.5M picture photo
Mfg. Part Number
WLD2-55LD-M1GJ 0.5M
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SW LIMT SPDT 10A TOP ROL PLNGR
Datasheet Download
WLD2-55LD-M1GJ 0.5M.pdf
Availability of WLD2-55LD-M1GJ 0.5M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
WLD2-55LD-M1GJ 0.5M Order Process
Ship out your order
Specifications of WLD2-55LD-M1GJ 0.5M
Internal Part NumberEIS-WLD2-55LD-M1GJ 0.5M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLWL Series Dec/2014
Standard Package1
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesWL
PackagingBulk
CircuitSPDT-DM/DB
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRoller Plunger
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleCable with Connector
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesLED Indicator, Sealed - Hermetically
Operating Force, Torque2720gf
Release Force910gf
Pretravel0.067" (1.7mm)
Differential Travel0.040" (1.0mm)
Overtravel0.219" (5.6mm)
Operating Position1.732" (44.0mm)
Mechanical Life15,000,000 Cycles
Electrical Life750,000 Cycles
Operating Temperature-10°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WLD2-55LD-M1GJ 0.5M
Related LinksWLD2-55LD, WLD2-55LD-M1GJ 0.5M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
WLD2-55LD-M1GJ 0.5M Details Description
Related parts for WLD2-55LD-M1GJ 0.5M
IC PC POWER FET 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS DL 15GOLD SMD datasheet.pdf
CONN HDR 2POS VERT 2MM WHT T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 0.075 OHM 15W 1% TO126 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TERMINAL END PLATE 3MM BLUE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 40 OHM 5% 55W datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 20-50V 1.05A datasheet.pdf