Omron Automation & Safety WLG2-55LDS-M1J-1(0.3M)
WLG2-55LDS-M1J-1(0.3M) picture photo
Mfg. Part Number
WLG2-55LDS-M1J-1(0.3M)
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH LIMIT SPDT 5A ROLLR LEVER
Datasheet Download
WLG2-55LDS-M1J-1(0.3M).pdf
Availability of WLG2-55LDS-M1J-1(0.3M)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
WLG2-55LDS-M1J-1(0.3M) Order Process
Ship out your order
Specifications of WLG2-55LDS-M1J-1(0.3M)
Internal Part NumberEIS-WLG2-55LDS-M1J-1(0.3M)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLWL Series Dec/2014
Standard Package1
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesWL
PackagingBulk
CircuitSPDT-DM/DB
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC), 400mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeSide Rotary, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleCable with Connector
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesLED Indicator, Spatter Prevention
Operating Force, Torque1000gf
Release Force100gf
Pretravel10°
Differential Travel
Overtravel65°
Operating Position-
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life750,000 Cycles
Operating Temperature-10°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WLG2-55LDS-M1J-1(0.3M)
Related LinksWLG2-55LDS-, WLG2-55LDS-M1J-1(0.3M) Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
WLG2-55LDS-M1J-1(0.3M) Details Description
Related parts for WLG2-55LDS-M1J-1(0.3M)
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP 47MF 5.5V THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 12VIN 07VOUT datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
IC FLASH 32GBIT 153WFBGA datasheet.pdf
POT 1K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf