JAE Electronics WM1M068USA
WM1M068USA picture photo
Mfg. Part Number
WM1M068USA
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 1MM 68POS STR SOLDER
Datasheet Download
WM1M068USA.pdf
Availability of WM1M068USA
QUANTITY
WM1M068USA Order Process
Ship out your order
Specifications of WM1M068USA
Internal Part NumberEIS-WM1M068USA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package44
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesWM1
PackagingTray
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions68
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights12.8mm
Height Above Board0.303" (7.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WM1M068USA
Related LinksWM1M0, WM1M068USA Datasheet, JAE Electronics Distributor
WM1M068USA Details Description
Related parts for WM1M068USA
CONN CHAMP 50 POS PLUG BAIL datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CABLE CAT.5E UNSHIELDED GREEN 1M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 24SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 265MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEAT SHRINK MARKERS 2.4MM datasheet.pdf