Cornell Dubilier Electronics WMF1P22K-F
WMF1P22K-F picture photo
Mfg. Part Number
WMF1P22K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 10% 100VDC AXIAL
Datasheet Download
WMF1P22K-F.pdf
Availability of WMF1P22K-F
QUANTITY
WMF1P22K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of WMF1P22K-F
Internal Part NumberEIS-WMF1P22K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesWMF
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC65V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.374" Dia x 1.063" L (9.50mm x 27.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WMF1P22K-F
Related LinksWMF1P, WMF1P22K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
WMF1P22K-F Details Description
Related parts for WMF1P22K-F
SW ROTARY DIP 8MM DEC RT ANG SMD datasheet.pdf
IC FPGA 514 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
REPLACEMENT MODULE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 4.27K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 0.100 T/H datasheet.pdf
TERM SPLICE 250KCMI datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 10% 1.275KV RADIAL datasheet.pdf