Cornell Dubilier Electronics WMF6P22K-F
WMF6P22K-F picture photo
Mfg. Part Number
WMF6P22K-F
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 10% 630VDC AXIAL
Datasheet Download
WMF6P22K-F.pdf
Availability of WMF6P22K-F
QUANTITY
WMF6P22K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of WMF6P22K-F
Internal Part NumberEIS-WMF6P22K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.720" Dia x 1.626" L (18.30mm x 41.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WMF6P22K-F
Related LinksWMF6P, WMF6P22K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
WMF6P22K-F Details Description
Related parts for WMF6P22K-F
THERMAL PAD TO-220 .006" datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC CAP DISCHRG 1000V 2000NF 8SO datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A DPAK datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 20% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf