Nuvoton Technology Corporation America WMS7101100P
WMS7101100P picture photo
Mfg. Part Number
WMS7101100P
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC POT DGTL 100K 256 TAPS 8-DIP
Datasheet Download
WMS7101100P.pdf
Availability of WMS7101100P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
WMS7101100P Order Process
Ship out your order
Specifications of WMS7101100P
Internal Part NumberEIS-WMS7101100P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
Series-
PackagingTube
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits1
Number of Taps256
Resistance (Ohms)100k
InterfaceUp/Down (U/D, CS)
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Features-
Tolerance-
Temperature Coefficient (Typ)300 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WMS7101100P
Related LinksWMS71, WMS7101100P Datasheet, Nuvoton Technology Corporation America Distributor
WMS7101100P Details Description
Related parts for WMS7101100P
MODULE POWER 100A 400V BRIDGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 300VWM 482VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
MOUNT SQUARE TO5/TO18 0.190" datasheet.pdf
TRANSFORMER 560UH 8:3 SMD datasheet.pdf