Nuvoton Technology Corporation America WMS7131010P
WMS7131010P picture photo
Mfg. Part Number
WMS7131010P
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC POT DGTL 10K 32TAPS 8-DIP
Datasheet Download
WMS7131010P.pdf
Availability of WMS7131010P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
WMS7131010P Order Process
Ship out your order
Specifications of WMS7131010P
Internal Part NumberEIS-WMS7131010P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
Series-
PackagingTube
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits1
Number of Taps32
Resistance (Ohms)10k
InterfaceUp/Down (U/D, CS)
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Features-
Tolerance-
Temperature Coefficient (Typ)300 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WMS7131010P
Related LinksWMS71, WMS7131010P Datasheet, Nuvoton Technology Corporation America Distributor
WMS7131010P Details Description
Related parts for WMS7131010P
TRANS NPN DARL 60V 4A TO-126 datasheet.pdf
IC HEX INV SCHMITT TRIG 14SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 6.8PF 100V 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 97.2VWM 173VC MELF datasheet.pdf
TST P REC 130LO BI GRN TPBR datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5MM datasheet.pdf
IC DRIVER HALF BRIDGE 14SOIC datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf