Nuvoton Technology Corporation America WMS7171050S
WMS7171050S picture photo
Mfg. Part Number
WMS7171050S
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC POT DGTL 50K 100TAPS 8-SOIC
Datasheet Download
WMS7171050S.pdf
Availability of WMS7171050S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
WMS7171050S Order Process
Ship out your order
Specifications of WMS7171050S
Internal Part NumberEIS-WMS7171050S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
Series-
PackagingTube
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits1
Number of Taps100
Resistance (Ohms)50k
InterfaceUp/Down (U/D, CS)
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Features-
Tolerance-
Temperature Coefficient (Typ)300 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WMS7171050S
Related LinksWMS71, WMS7171050S Datasheet, Nuvoton Technology Corporation America Distributor
WMS7171050S Details Description
Related parts for WMS7171050S
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ7 PG21 datasheet.pdf
IC UHF ASK/FSK RECEIVER 20SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 200MW SOD523F datasheet.pdf
RES 0.91 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 14POS datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 150W datasheet.pdf
RES 113K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf