Ohmite WNB15RFE
WNB15RFE picture photo
Mfg. Part Number
WNB15RFE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
WNB15RFE.pdf
Availability of WNB15RFE
QUANTITY
WNB15RFE Order Process
Ship out your order
Specifications of WNB15RFE
Internal Part NumberEIS-WNB15RFE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWN
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.276" L (3.30mm x 7.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WNB15RFE
Related LinksWNB1, WNB15RFE Datasheet, Ohmite Distributor
WNB15RFE Details Description
Related parts for WNB15RFE
LED ORANGE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 12K OHM 1206 datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM SNAP-IN MED 6A datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC SMB datasheet.pdf
ADAPTER ATMEL DIP40/QFP44 datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 2A SOT-32FP datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO204AL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FRAM 48VQFN datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 10% 275V RADIAL datasheet.pdf