Ohmite WNB51RFET
WNB51RFET picture photo
Mfg. Part Number
WNB51RFET
Brief Description
RES 51 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
WNB51RFET.pdf
Availability of WNB51RFET
QUANTITY
WNB51RFET Order Process
Ship out your order
Specifications of WNB51RFET
Internal Part NumberEIS-WNB51RFET
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesWN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.276" L (3.30mm x 7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WNB51RFET
Related LinksWNB5, WNB51RFET Datasheet, Ohmite Distributor
WNB51RFET Details Description
Related parts for WNB51RFET
FIXED IND 190NH 28A 0.7 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 210PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE 550A 1250V 3BKN/75 AR CU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
IC FPGA 240 I/O 484MBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TTM430 REPLACEMENT PRINT HEAD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 2NH 200MA 600 MOHM SMD datasheet.pdf