Ohmite WNC10RFET
WNC10RFET picture photo
Mfg. Part Number
WNC10RFET
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 2W 1% AXIAL
Datasheet Download
WNC10RFET.pdf
Availability of WNC10RFET
QUANTITY
WNC10RFET Order Process
Ship out your order
Specifications of WNC10RFET
Internal Part NumberEIS-WNC10RFET
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.449" L (4.57mm x 11.40mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WNC10RFET
Related LinksWNC1, WNC10RFET Datasheet, Ohmite Distributor
WNC10RFET Details Description
Related parts for WNC10RFET
IC CONV 4-BIT SER/PAR 28-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 11.5A 7.8 MOHM datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 370 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2POS SLD CUP datasheet.pdf
WR-MPC3 MICRO POWER CONNECTOR datasheet.pdf
MODEM RF XBEE-PRO 9.6K RS232 ACC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 3A DO221AC datasheet.pdf