Ohmite WND5R0FET
WND5R0FET picture photo
Mfg. Part Number
WND5R0FET
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
WND5R0FET.pdf
Availability of WND5R0FET
QUANTITY
WND5R0FET Order Process
Ship out your order
Specifications of WND5R0FET
Internal Part NumberEIS-WND5R0FET
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWN
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)5
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.533" L (5.50mm x 13.54mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WND5R0FET
Related LinksWND5, WND5R0FET Datasheet, Ohmite Distributor
WND5R0FET Details Description
Related parts for WND5R0FET
CAP CER 2200PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 60MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
AML BARRIER BLACK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 90A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 8.3A datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 2.2V 4-USPN datasheet.pdf
TANK LEVEL MONITOR M110 datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf