Ohmite WND5R0FET
WND5R0FET picture photo
Mfg. Part Number
WND5R0FET
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
WND5R0FET.pdf
Availability of WND5R0FET
QUANTITY
WND5R0FET Order Process
Ship out your order
Specifications of WND5R0FET
Internal Part NumberEIS-WND5R0FET
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWN
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)5
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.533" L (5.50mm x 13.54mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WND5R0FET
Related LinksWND5, WND5R0FET Datasheet, Ohmite Distributor
WND5R0FET Details Description
Related parts for WND5R0FET
MOSFET N-CH 30V 75A TO220AB datasheet.pdf
TRANS PNP 200V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
CARDEDGE 60POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR 12-DFN datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 18POS datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT PIN datasheet.pdf