Amphenol Aerospace Operations D38999/26JJ43PB
D38999/26JJ43PB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JJ43PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 43POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26JJ43PB.pdf
Availability of D38999/26JJ43PB
QUANTITY
D38999/26JJ43PB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JJ43PB
Internal Part NumberEIS-D38999/26JJ43PB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JJ43PB
Related LinksD38999/, D38999/26JJ43PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JJ43PB Details Description
Related parts for D38999/26JJ43PB
LED PNL MT 9MM 12V CHROME YELLOW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 100A DO205 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 57MM datasheet.pdf
CONN PLUG BNC RG-174/187/188/316 datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 147MA 9.6 OHM datasheet.pdf