Kingbright WP1503EB/2GD
WP1503EB/2GD picture photo
Mfg. Part Number
WP1503EB/2GD
Manufacturer
Product Category
LEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
Brief Description
5MM.2 POS.RA.GRN LED
Datasheet Download
WP1503EB/2GD.pdf
Availability of WP1503EB/2GD
QUANTITY
WP1503EB/2GD Order Process
Ship out your order
Specifications of WP1503EB/2GD
Internal Part NumberEIS-WP1503EB/2GD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelWP1503EB/x.sldprtWP1503EB/x.proWP1503EB/x.igsWP1503EB/x.stp
Standard Package250
Category Optoelectronics
FamilyLEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
Series-
PackagingBulk
ColorGreen (x 2)
Wavelength - Peak565nm
Configuration2 High
Current20mA
Millicandela Rating50mcd
Viewing Angle60°
Lens TypeDiffused, Tinted
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm
Voltage Rating2.2V
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WP1503EB/2GD
Related LinksWP1503, WP1503EB/2GD Datasheet, Kingbright Distributor
WP1503EB/2GD Details Description
Related parts for WP1503EB/2GD
SENSOR GAUGE PRESSURE 7 PSI MAX datasheet.pdf
FAN BLWR CENT 162X180MM 115VAC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 25C S 12" WHT JACKS NI datasheet.pdf
COUPLER HYBRID 1700-2000MHZ 5DB datasheet.pdf
CAP TANT POLY 3900UF 15V CHA MNT datasheet.pdf