Kingbright WP1503GD
WP1503GD picture photo
Mfg. Part Number
WP1503GD
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GRN DIFF 5MM ROUND T/H
Datasheet Download
WP1503GD.pdf
Availability of WP1503GD
QUANTITY
WP1503GD Order Process
Ship out your order
Specifications of WP1503GD
Internal Part NumberEIS-WP1503GD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingBulk
ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating30mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 5.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.2V
Current - Test20mA
Viewing Angle60°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant568nm
Wavelength - Peak565nm
Features-
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageT-1 3/4
Size / Dimension-
Height (Max)8.60mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WP1503GD
Related LinksWP15, WP1503GD Datasheet, Kingbright Distributor
WP1503GD Details Description
Related parts for WP1503GD
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
OFF-MAN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO41 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 150V 16A TO263AB datasheet.pdf
PLUG TERM BLOCK 3POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 18.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf