JAE Electronics WP3-P030VA1-C100
WP3-P030VA1-C100 picture photo
Mfg. Part Number
WP3-P030VA1-C100
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 0.4MM 30POS DUAL SMD
Datasheet Download
WP3-P030VA1-C100.pdf
Availability of WP3-P030VA1-C100
QUANTITY
WP3-P030VA1-C100 Order Process
Ship out your order
Specifications of WP3-P030VA1-C100
Internal Part NumberEIS-WP3-P030VA1-C100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesWP3
PackagingBulk
Connector TypePlug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions30
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights1mm
Height Above Board0.033" (0.84mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WP3-P030VA1-C100
Related LinksWP3-P030, WP3-P030VA1-C100 Datasheet, JAE Electronics Distributor
WP3-P030VA1-C100 Details Description
Related parts for WP3-P030VA1-C100
RES SMD 165K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 34POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 80 I/O 132QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
IC FPGA 660 I/O 1152BGA datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 3' TNCM TNCM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LED GRN/YLW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf