JAE Electronics WP3-S070VA1-R500
WP3-S070VA1-R500 picture photo
Mfg. Part Number
WP3-S070VA1-R500
Brief Description
CONN RCPT 0.4MM 70POS DUAL SMD
Datasheet Download
WP3-S070VA1-R500.pdf
Availability of WP3-S070VA1-R500
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
WP3-S070VA1-R500 Order Process
Ship out your order
Specifications of WP3-S070VA1-R500
Internal Part NumberEIS-WP3-S070VA1-R500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesWP3
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions70
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights1mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WP3-S070VA1-R500
Related LinksWP3-S070, WP3-S070VA1-R500 Datasheet, JAE Electronics Distributor
WP3-S070VA1-R500 Details Description
Related parts for WP3-S070VA1-R500
DIODE GEN PURP 600V 40A DO203AB datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.5A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
IC REG TRPL BCK/LINEAR 14-DFN datasheet.pdf
SW PLUNGER SPST-NO 15A QC 125V datasheet.pdf
C/A, MT-RJ TO SC DUPLEX XG FI datasheet.pdf
IC DRIVER LOW SIDE DUAL 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 3.81MM datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 10.54MM datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf