JAE Electronics WP7B-P040VA1-R500
WP7B-P040VA1-R500 picture photo
Mfg. Part Number
WP7B-P040VA1-R500
Brief Description
CONN PLUG 0.4MM 40POS DUAL SMD
Datasheet Download
WP7B-P040VA1-R500.pdf
Availability of WP7B-P040VA1-R500
QUANTITY
WP7B-P040VA1-R500 Order Process
Ship out your order
Specifications of WP7B-P040VA1-R500
Internal Part NumberEIS-WP7B-P040VA1-R500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWP Series Board-to-Board Connector
Standard Package500
SeriesWP7
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions40
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights0.7mm
Height Above Board0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WP7B-P040VA1-R500
Related LinksWP7B-P04, WP7B-P040VA1-R500 Datasheet, JAE Electronics Distributor
WP7B-P040VA1-R500 Details Description
Related parts for WP7B-P040VA1-R500
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
SWITCH FS PIN PLUNGER SILVER SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10.5MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
IC FPGA 96 I/O 121CSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 30A IN LINE datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BROWN 100' datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf