TT Electronics/Welwyn WPRT20AB-150RJB270
WPRT20AB-150RJB270 picture photo
Mfg. Part Number
WPRT20AB-150RJB270
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 150 OHM 5% 20W
Datasheet Download
WPRT20AB-150RJB270.pdf
Availability of WPRT20AB-150RJB270
QUANTITY
WPRT20AB-150RJB270 Order Process
Ship out your order
Specifications of WPRT20AB-150RJB270
Internal Part NumberEIS-WPRT20AB-150RJB270
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package270
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesWPRT
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Flame Proof, Safety
Coating, Housing TypeCeramic
Mounting FeatureBrackets
Size / Dimension2.480" L x 0.492" W (63.00mm x 12.50mm)
Height0.571" (14.50mm)
Lead StyleQuick Connects, 0.250" (6.35mm)
Package / CaseRadial, Rectangular Case
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WPRT20AB-150RJB270
Related LinksWPRT20AB-, WPRT20AB-150RJB270 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
WPRT20AB-150RJB270 Details Description
Related parts for WPRT20AB-150RJB270
RES SMD 8.25 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
DIODE MODULE 2.4KV 600A POWRBLOK datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CABLE FFC .5MM TYPE 2 18P 200MM datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SPD AC 4W+G 277VAC datasheet.pdf