TT Electronics/Welwyn WPRT50AB-680RJB168
WPRT50AB-680RJB168 picture photo
Mfg. Part Number
WPRT50AB-680RJB168
Brief Description
RES CHAS MNT 680 OHM 5% 50W
Datasheet Download
WPRT50AB-680RJB168.pdf
Availability of WPRT50AB-680RJB168
QUANTITY
WPRT50AB-680RJB168 Order Process
Ship out your order
Specifications of WPRT50AB-680RJB168
Internal Part NumberEIS-WPRT50AB-680RJB168
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package168
PackagingBulk
Resistance (Ohms)680
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Mounting FeatureBrackets
Size / Dimension3.543" L x 0.748" W (90.00mm x 19.00mm)
Height0.787" (20.00mm)
Lead StyleQuick Connects, 0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WPRT50AB-680RJB168
Related LinksWPRT50AB-, WPRT50AB-680RJB168 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
WPRT50AB-680RJB168 Details Description
Related parts for WPRT50AB-680RJB168
CONN HEADER 26POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
BOARD EVAL W/CPU ADM6996I datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP SILICON 100PF 15% 11V 0402 datasheet.pdf
RES 540 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 1W DO204AL datasheet.pdf
FILTERLINE PRIMARY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf