Vishay/Dale RNR55H4022FSB14
RNR55H4022FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H4022FSB14
Brief Description
RES 40.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H4022FSB14.pdf
Availability of RNR55H4022FSB14
QUANTITY
RNR55H4022FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H4022FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H4022FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H4022FSB14
Related LinksRNR55H4, RNR55H4022FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H4022FSB14 Details Description
Related parts for RNR55H4022FSB14
IC REG BUCK ADJ 1.5A SYNC 16QFN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.7M OHM 1206 datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
CONN HDR 81POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.56UF RADIAL datasheet.pdf