JAE Electronics WR-40P-HF-HD-A1E
WR-40P-HF-HD-A1E picture photo
Mfg. Part Number
WR-40P-HF-HD-A1E
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 0.5MM 40POS SMD R/A
Datasheet Download
WR-40P-HF-HD-A1E.pdf
Availability of WR-40P-HF-HD-A1E
QUANTITY
WR-40P-HF-HD-A1E Order Process
Ship out your order
Specifications of WR-40P-HF-HD-A1E
Internal Part NumberEIS-WR-40P-HF-HD-A1E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package54
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesWR
PackagingTray
Connector TypePlug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions40
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.185" (4.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WR-40P-HF-HD-A1E
Related LinksWR-40P-H, WR-40P-HF-HD-A1E Datasheet, JAE Electronics Distributor
WR-40P-HF-HD-A1E Details Description
Related parts for WR-40P-HF-HD-A1E
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 22MH 50MA 160 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 900MA 70 MOHM datasheet.pdf
IC SWITCH HISD 36V DUAL 32SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 3.48A 2W THT datasheet.pdf