JAE Electronics WR-80PB-VF60-N1-R1200
WR-80PB-VF60-N1-R1200 picture photo
Mfg. Part Number
WR-80PB-VF60-N1-R1200
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 0.5MM 80POS SMD
Datasheet Download
WR-80PB-VF60-N1-R1200.pdf
Availability of WR-80PB-VF60-N1-R1200
QUANTITY
WR-80PB-VF60-N1-R1200 Order Process
Ship out your order
Specifications of WR-80PB-VF60-N1-R1200
Internal Part NumberEIS-WR-80PB-VF60-N1-R1200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesWR
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions80
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights6mm, 6.5mm, 9mm
Height Above Board0.197" (5.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WR-80PB-VF60-N1-R1200
Related LinksWR-80PB-VF, WR-80PB-VF60-N1-R1200 Datasheet, JAE Electronics Distributor
WR-80PB-VF60-N1-R1200 Details Description
Related parts for WR-80PB-VF60-N1-R1200
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf
MOUNT RECT IC 16DIP 0.020" datasheet.pdf
BACKSHELL PLASTIC DESIGN KIT datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX SGL 20TSSOP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 1W datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.1 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf