JAE Electronics WR-FL70P-VF50-N1-R1300
WR-FL70P-VF50-N1-R1300 picture photo
Mfg. Part Number
WR-FL70P-VF50-N1-R1300
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 0.5MM 70POS STR SMD
Datasheet Download
WR-FL70P-VF50-N1-R1300.pdf
Availability of WR-FL70P-VF50-N1-R1300
QUANTITY
WR-FL70P-VF50-N1-R1300 Order Process
Ship out your order
Specifications of WR-FL70P-VF50-N1-R1300
Internal Part NumberEIS-WR-FL70P-VF50-N1-R1300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesWR
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions70
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights5mm, 5.5mm, 8mm
Height Above Board0.157" (4.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WR-FL70P-VF50-N1-R1300
Related LinksWR-FL70P-VF, WR-FL70P-VF50-N1-R1300 Datasheet, JAE Electronics Distributor
WR-FL70P-VF50-N1-R1300 Details Description
Related parts for WR-FL70P-VF50-N1-R1300
IC CLOCK GEN PROG 8-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 55W 1.2-5.5VOUT 10A datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFF 2PLCC SMD datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf