Stackpole Electronics Inc. WRF2JT120R
WRF2JT120R picture photo
Mfg. Part Number
WRF2JT120R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES WW 2W 120 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
WRF2JT120R.pdf
Availability of WRF2JT120R
QUANTITY
WRF2JT120R Order Process
Ship out your order
Specifications of WRF2JT120R
Internal Part NumberEIS-WRF2JT120R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWRF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-80/ +900ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.630" L (5.00mm x 16.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WRF2JT120R
Related LinksWRF2J, WRF2JT120R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WRF2JT120R Details Description
Related parts for WRF2JT120R
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SHEET FERRITE 100X100MM datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.47 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
OSC SO 106.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TRANSF LINE MATCHING datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf