Bourns Inc. WS1M20R0J
WS1M20R0J picture photo
Mfg. Part Number
WS1M20R0J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
WS1M20R0J.pdf
Availability of WS1M20R0J
QUANTITY
WS1M20R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of WS1M20R0J
Internal Part NumberEIS-WS1M20R0J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWS
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.374" L (4.50mm x 9.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WS1M20R0J
Related LinksWS1M, WS1M20R0J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
WS1M20R0J Details Description
Related parts for WS1M20R0J
IC LCD BIAS SUPP DGTL ADJ 16QSOP datasheet.pdf
HDR STR SR .100 DP datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 10MC 7.5NS 28SSOP datasheet.pdf
MODULE TINKERKIT YELLOW LED10MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 240PF 200V NP0 1111 datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
OSC XO 64.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf