Sullins Connector Solutions ABC25DRSS-S288
ABC25DRSS-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ABC25DRSS-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .100"
Datasheet Download
ABC25DRSS-S288.pdf
Availability of ABC25DRSS-S288
QUANTITY
ABC25DRSS-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC25DRSS-S288
Internal Part NumberEIS-ABC25DRSS-S288
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC25DRSS-S288
Related LinksABC25DR, ABC25DRSS-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC25DRSS-S288 Details Description
Related parts for ABC25DRSS-S288
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V datasheet.pdf
CONN U-MNL CAP 15POS 94V-2 RED datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 20% 1206 datasheet.pdf
MOD IGBT RBSOA 1200V 900A Y3-DCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 4.54"L X 3.88"W datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 33MA 45 OHM SMD datasheet.pdf
PTC THERMISTOR PROBE 1K OHM 2% datasheet.pdf