Bourns Inc. WS2A20R0J
WS2A20R0J picture photo
Mfg. Part Number
WS2A20R0J
Brief Description
RES 20 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
WS2A20R0J.pdf
Availability of WS2A20R0J
QUANTITY
WS2A20R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of WS2A20R0J
Internal Part NumberEIS-WS2A20R0J
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.610" L (5.50mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WS2A20R0J
Related LinksWS2A, WS2A20R0J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
WS2A20R0J Details Description
Related parts for WS2A20R0J
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 80MA SC70-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 2POS VERT datasheet.pdf
CAP CER 680PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
6000 SERIES FESTOON TOW CABLES datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 5W SMBJ datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
JB ILLUM TACTILE CAP datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf