Bourns Inc. WS3M20R0J
WS3M20R0J picture photo
Mfg. Part Number
WS3M20R0J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
WS3M20R0J.pdf
Availability of WS3M20R0J
QUANTITY
WS3M20R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of WS3M20R0J
Internal Part NumberEIS-WS3M20R0J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWS
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.610" L (5.50mm x 15.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WS3M20R0J
Related LinksWS3M, WS3M20R0J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
WS3M20R0J Details Description
Related parts for WS3M20R0J
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC QUAD FET BUS SWITCH 14-QFN datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 20A SYNC 144BGA datasheet.pdf
RES SMD 4.02 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 6.2A 20.5 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 18.5VOUT 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 8POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf