Vishay/Dale WSC01/22R000FEA
WSC01/22R000FEA picture photo
Mfg. Part Number
WSC01/22R000FEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2 OHM 1% 1/2W 2012
Datasheet Download
WSC01/22R000FEA.pdf
Availability of WSC01/22R000FEA
QUANTITY
WSC01/22R000FEA Order Process
Ship out your order
Specifications of WSC01/22R000FEA
Internal Part NumberEIS-WSC01/22R000FEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDR-007-2014-Rev-0 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Package / Case2012 J-Lead
Supplier Device Package2012
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height0.111" (2.82mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSC01/22R000FEA
Related LinksWSC01/2, WSC01/22R000FEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSC01/22R000FEA Details Description
Related parts for WSC01/22R000FEA
IC ADC 12BIT LP 500KSPS 24DIP datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 18.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 300K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 28MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
22-16 F.E.P.G. SPADE 3BA STUD datasheet.pdf
FUSE 125A 500V CLASS GL/GG datasheet.pdf